Спукано тъпанче

Какво е тъпанче (тъпанчева мембрана)

Възможно е да не усетите и да не знаете, че имате спукано тъпанче. Но дори и да не боли, може да засегне не само слуха ви.

Вашето тъпанче (тъпанчева мембрана) е тънък, кръгъл слой тъкан с размер около 1см., който разделя външното ухо от средното ухо. Вашето тъпанче е в самия край на ушния ви канал и играе важна роля за слуха. То също така предпазва средното ви ухо от мръсотия, бактерии и чуждо тяло.

Здравото тъпанче е перлено бяло или сиво на цвят, но можете да виждате през него, като през замъглен прозорец.

Спукано тъпанче

Можете ли да видите тъпанчето на човек?

Не можете да видите нечие тъпанче с просто око. Но вашият  УНГ лекар може да използва отоскоп или ендоскоп, за да прегледа тъпанчето ви.

Каква е функцията на тъпанчевата мембрана (тъпанчето)?

Вашето тъпанче играе ключова роля за слуха . Ето как протича процесът:

1. Когато звуковите вълни достигнат тъпанчето ви, те карат мембраната да вибрира.
2. Вибрациите пътуват до вашите осикули - три малки костици в средното ухо.
3. След това космените клетки, които покриват пълната с течност кохлея във вътрешното ви ухо, улавят вибрациите и ги преобразуват в електрически сигнали.
4. И накрая, вашият слухов нерв пренася тези сигнали до мозъка ви , който ги превежда в звук.
Какви са често срещаните състояния, които засягат тъпанчето?

Честите състояния, които могат да засегнат тъпанчето (тъпанчевата ви мембрана), включват:

Разкъсване на тъпанче. Инфекции на средното ухо могат да причинят дупка в тъпанчето ви (разкъсано тъпанче). Понякога това става и поради натрупване на течности, които оказват налягане върху тъпанчевата мембрана, наранявания на главата и вкарване на малки остри предмети или клечки за уши в ушите в опит да се премахне ушната кал. Внезапни и значителни промени във въздушното налягане, като тези, които изпитваме в самолет и по време на дълбоководно гмуркане (баротравма), също могат да причинят увреждане на тъпанчето и да доведат до болка и загуба на слуха. Острата болка започва да се усеща внезапно веднага след травмата. Спукването на тъпанчето може да причини загуба на слуха, дренаж или тинитус (звънене в ушите). Този шум може да бъде постоянен или да се появява периодично и да бъде много дискомфортен. Понякога спуканото тъпанче може да заздравее от само себе си. В тежки случаи може да се наложи операция, за да коригирате проблема.
Тимпаносклероза. Тимпаносклерозата е състояние с белези на тъпанчето ви. Това може да се случи след нараняване или операция на тъпанчето. Хроничните, дългосрочни ушни инфекции също могат да причинят тимпаносклероза. Хората с тимпаносклероза често имат варовитобели тъпанчета поради белези. В много случаи белезите пречат на звука да преминава през ухото ви правилно. Най-често срещаното лечение на тимпаносклероза е тимпанопластиката . По време на тази процедура хирургът премахва тъканта на белега и поправя всяко увреждане на костите в средното ви ухо. Някои хора никога не развиват симптоми. В някои случаи може да доведе до загуба на слуха. Леченията включват слухови апарати или операция.
Течност зад тъпанчето. Медицинският термин за течност зад тъпанчето ви е „среден отит с излив“. Това се случва, когато евстахиевите тръби (тръбите, които свързват вътрешността на ушите със задната част на гърлото) се запушат или подуят. Течността може да се натрупа зад тъпанчето след ушна инфекция. Но алергиите и дразнителите (като цигарения дим) също могат да го причинят. В много случаи течността зад тъпанчето ще се изчисти сама. Ако не изчезне, може да се нуждаете от антибиотици. Ако проблемът продължава повече от шест месеца, може да се наложи операция под пълна анестезия за поставяне на вентилационни тръбички (макарички). Те представляват малки пластмасови тръби, като има тръбички с малка и голяма трайност. Тези с малка трайност падат сами след шест до осем месеца, а тези с голяма трайност остават няколко години и трябва да бъдат отстранени от лекар. Дупката в тъпанчето обикновено се затваря след като паднат тръбичките. Много рядко се наблюдават дупки в тъпанчето след като паднат тръбичките. Това се случва само в 2% от случаите и може да има нужда от нова интервенция за затваряне на дупката. Вентилационните тръбички регулират налягането във вътрешното ухо, така че да е същото като външното. Това помага на ухото да бъде здраво.
Инфектирано тъпанче. Вашето тъпанче може да се зарази след инфекция на средното ухо или разкъсване на тъпанчето. Инфектираното тъпанче може да причини симптоми като болка в ушите, загуба на слуха, световъртеж и звънене в ушите. Много заразени тъпанчета заздравяват сами. Но ако симптомите ви продължат повече от две седмици, може да се нуждаете от перорални антибиотици или антибиотични капки за уши.
Анатомията на ухото
Какво се случва, ако повредите тъпанчевата си мембрана?

Вашето тъпанче е от съществено значение за правилната функция на слуха. Ушните инфекции и наранявания могат да увредят тъпанчето ви и да причинят болка в ушите, шум в ушите, дренаж и загуба на слуха. Добрата новина е, че тъпанчето ви може да се излекува от само себе си в много случаи – и увреждането обикновено е временно. Но ако имате тревожни симптоми, които продължават, уведомете вашия лекар, за да може да ви помогне да коригирате проблема.

Причини :

Спуканото тъпанче може да започне от нелекувана инфекция на средното ухо ( отит на средното ухо )
Чужд остър или малък предмет, памучен тампон или молив, влязъл в ухото ви
Холестеатом (кожна киста в ухото)
Обструктивна дисфункция на Евстахиевата тръба (клапата, която изравнява налягането в ухото ви, не се отваря правилно)
Травма на главата
Бърза промяна на налягането на въздуха или водата при полет, гмуркане,
Много силни звуци, като например от експлозия

Когато се появи дупка или разкъсване в тази гъвкава мембрана, разделяща външното от средното ви ухо, може да имате проблеми със слуха. Може също да се почувствате замаяни и да имате проблеми с поддържането на равновесие. Без тъпанчето ви всичко би звучало приглушено. Хората със спукани тъпанчета обикновено имат известна загуба на слуха, докато мембраната заздравее.

Спукано тъпанче
Спукано тъпанче

Може ли моята тъпанчева мембрана да се възстанови сама?

В много случаи разкъсаното или повредено тъпанче заздравява от само себе си за няколко седмици. Но ако симптомите ви се влошат или продължат повече от няколко седмици, кажете на вашия УНГ лекар и го посетите за обстоен преглед с ендоскоп.

Лечение на спукано тъпанче

Лечението е консервативно в началото, обикновено не е необходимо специфично лечение за спукано тъпанче, тъй като повечето се лекуват сами в рамките на 2-3 месеца. Вашият лекар може да предпише антибиотик – перорален или под формата на капки за уши – за предотвратяване на ушна инфекция или за лечение на съществуваща инфекция. 

Можете също така да опитате топъл или хладен компрес върху ухото си, за да облекчите дискомфорта.

При липса на задоволителен ефект се прилага хирургично лечение под пълна упойка – пластика на тъпанчевата мембрана и слуховите костици (тимпанопластика, стапедопластика).

В зависимост от проблема, причинен от заболяването и обхвата на операцията хирургическата намеса бива:

Мирингопластика: Това е операция, която се извършва само в случаите, когато се поправя дупката в тъпанчето. При тази процедура Вашият лекар поставя хартиен пластир върху разкъсването или дупката. Пластирът обикновено се третира с лекарство, за да помогне на тъпанчето ви да заздравее, въпреки че може да се наложи да имате тази процедура повече от веднъж, преди да заздравее напълно.
Тимпанопластика: Това е операция, при която се поправя системата от осикули в средното ухо и тъпанчето. Тимпанопластиката включва разрези през ушния канал, вътрешността на ухото или зад него. При възстановяване на тъпанчето най-често се използват присадки от темпоралната мускулна обвивка и хрущалната мембрана пред ушния канал. При по-големи перфорации все повече се предпочитат тънки хрущялни ленти от областта пред ушния канал заради лесното им прилагане и най-добрите резултати. При увреждане на ушните кости звукопроводимостта може да се възстанови с различни материали, действащи като протези на средноушните кости. След операцията пациентите се изписват с външна превръзка. Ако мастоидната кост не е обект на интервенция, поставените специални гъбички във външния слухов проход се отстраняват след 10-14 дни, като се препоръчва употребата на ушни капки с антибиотик и кортизон. Важно е да се пазят от водата, за да се избегнат инфекции и усложнения в оперираната област. Възстановителният период продължава 3-4 седмици. През първия месец се препоръчва избягване на удари и пътуване със самолет. Общата успеваемост на операцията е добра, като зависи от тежестта и предоперативното състояние на слуха.
Мастоидектомия: Това е операция, при която се отстранява възпалението, което е прогресирало в мастоидната кост.
Тимпаномастоидектомия: Това е операция, при която възпалението в мастоидната кост се изчиства заедно с поправянето на осикулите в средното ухо и тъпанчето.

Спуканото тъпанче може да доведе до проблеми със слуха, но с подходящо лечение и грижи той може да бъде възстановен, а животът – отново с ясни звуци.

Кога да потърсите спешна помощ:

При кървене от носа или устата
Висока температура
Силна болка
Неповлияваща се от лекарства
Невъзможност за преглъщане на течности
Силно затруднено дишане

Как мога да се погрижа за моята тъпанчева мембрана (тъпанче)-съвети

Правилната грижа за ушите ви може да ви помогне да запазите тъпанчетата си здрави. Ето няколко предложения:

Носете подходяща защита за ушите, когато отивате на концерти, когато се гмуркате и др.
Не увеличавайте силата на звука твърде силно, когато слушате музика през слушалки.
Поддържайте силата на звука на вашия телевизор и радио на приемливи нива.
Почиствайте внимателно ушите си. Не използвайте памучни тампони или други предмети, за да почистите ушите си — лесно е да спукате тъпанчето дори с памучен тампон. Вместо това внимателно избършете външната страна на ухото си с чист пръст или края на чиста кърпа.
Посещавайте аудиолог или УНГ лекар за редовни изследвания, ако усещате намален слуха си. Тестовете могат да включват:

Аудиометрия/аудиограма : Аудиометрията тества способността ви да чувате меки звуци и различна височина. Аудиограмите са диаграми, които илюстрират резултатите от аудиометрията.

Тимпанометрия : Този тест проверява движението на тъпанчето в отговор на промените във въздушното налягане.

Заключение:

 Тъпанчето е деликатна и жизненоважна част на слуховия апарат. Спуканото тъпанче може да наруши както слуха, така и равновесието ви. Когато тъпанчето е пробито, средното ухо остава незащитено от бактериални навлизания, което увеличава вероятността от ушни инфекции. Поради тези причини да пазите целостта на тъпанчето е изключително важно. Макар че перфорираните тъпанчета почти винаги могат да се възстановят самостоятелно, процесът на заздравяване изисква време. При наличие на спукано тъпанче, което не показва признаци на заздравяване, е важно да направите консултация с УНГ специалист. В някои случаи може да е необходима хирургична интервенция.

УНГ

Често Задавани Въпроси

Сериозно ли е спуканото тъпанче?
Обикновено не, но може да стане сериозно, ако не се излекува продължително време от само себе си. Може да получите усложнения, като дълготрайна загуба на слуха, световъртеж, замайване или инфекция, която се разпространява.
Какво е усещането при спукано тъпанче?
Когато се спука, може да почувствате внезапна, остра болка в ухото, последвана от кървене, загуба на слуха и шум в ушите. Ако ушна инфекция причини разкъсването, болката ви може внезапно да стане интензивна, последвана от чувство на облекчение, когато налягането в ухото ви спадне. Може да имате известно кървене, след като тъпанчето ви се спука. От ухото ви може или не да изтече малко течност след разкъсване на тъпанчето. По-често е от ухото да изтече течност, ако сте имали ушна инфекция, но трябва да спре да тече след 2-3 дни.
Можете ли да плувате със спукано тъпанче?
Не, не можете да плувате със спукано тъпанче. Вашият лекар вероятно ще ви препоръча изобщо да избягвате попадането на вода в ухото си, когато имате спукано тъпанче, защото може да получите сериозна инфекция на средното ухо.

Запезете час в Superdoc.bg

Всички статии за УНГ

Можете да запазите час в

Медицински център БМЕД

УНГ

Други свързани статии