Пулмология
- Медицински център БМЕД
- Service
- Пулмология
Диагностика и лечение на остри и хронични белодробни заболявания
Медицински център БМЕД
Пулмолози
С какво се занимава пулмологът?
Пулмологията (или Пневмология) е медицинска специалност, която се занимава с диагностиката и лечението на заболяванията на белите дробове и дихателните пътища. Към тях се отнасят: белодробни инфекции /бронхити, пневмонии/, бронхообструктивни заболявания /ХОББ, астма, бронхиектазии/, белодробна тромбемболия, дихателна недостатъчност, белодробен карцином и др.
За Диагностицирането им нашите пулмолози използват редица изследвания като :
Възможно е и провеждане на предоперативна консултация при предстоящи оперативни интервенции от всякакъв обем.
Няколко думи за това, какво представляват най-честите респираторни заболявания:
Астма
Астма – ако имате кашлица, задух и свирене в гърдите, които се провикират най-често от външни фактори / алергени, цигари, дим, някои лекарства, студен въздух, остри миризми и др./ Нека проверим дали се касае за астма с провеждането на функционално изследване на дишането с БДТ, което изпълнено от опитен медицински специалист е неделима част от диагностичния процес.
ХОББ
ХОББ / хронична обструктивна белодробна болест/- имате анамнеза за дългогодишен табакизъм или сте работил във вредна среда дълги години? Събуждате се всяка сутрин с т.н. ,,тютюнджийска“ кашлица и се уморявате при по-големи физически натоварвания или при изкачване на стълби. Това могат да бъдат първите симптоми на заболяването, което лесно може да се диагностицира отново със спирометрично изследване. Нашите пулмолози могат да го проведат в кабинета и да ви изяснят след това спецификите на болестта- дали е предотвартима или не? Имате ли нужда от инхалаторна терапия, която да ви подобри качеството на живот? Трябва ли да промените начина си на живот- спирам ли цигарите?
Бронхити
Бронхити– при наличие суха, пристъпна кашлица, а понякога и влажна, с болка и свирене в гърдите и затруднено дишане. Само след една аускултация на белите ви дробове опитен пулмолог може да се разбере дали се касае за остър бронхит. Ще се проведат при необходимост и допълнителни изследвания в подкрепа на диагнозата.
Пневмонии
Пневмонии– имате висока температура, влажна кашлица и болки в гърдите? Лесно може да разберем дали се касае за пневмония, като проведем рентгенография на бял дроб и сърце, подкрепени и с лабораторни изследвания за ПКК, CRP. След резултатите нашите специалисти ще ви дадат необходимите препоръки, предпишат необходимите лекарства и ще ви насрочат вторичен преглед за проследяване на състоянието ви.


Белодробна тромбемболия
Белодробна тромбемболия – сериозно, животозастрашаващо състояние, което най-често се причинява от дълбока венозна тромбоза /ДВТ/. Най- честите рискови фактори са: ритъмно-проводните нарушения, оперативните интервенции с голям обем и сложност / особено в областта на долни крайници, коремни хирургии, гинекологични операции/, бременни с тромбофилия, контрацепция, залежали пациенти, онкологични заболявания и др. Пациентите най-често се оплакват от остро настъпил задух, тежест в гърдите, болка и оток в единия от крайниците, кръвохрак. Диагнозата се поставя на базата на преглед, оценка на рисковите фактори, лабораторни изследвания / завишен д-димер/, КТ-пулмоангиография /златен стандарт/. При невъзможност да се проведе контрастното изследване / при завишени стойности на креатинин, бременност и др./ в помощ на пулмолога идва мултидиспиплинарния подход с обсъждане с ангилог за провеждане на Цветно кодирана дуплекс сонография на съдове на долни крайници, която може да установи наличието на ДВТ, както и с кардиолог- ехокардиографията, която да установи повишено налягане в пулмоналната артерия.
Белодробен карцином
Белодробен карцином – водещо заболяване сред мъжете, но през последните години нараства честотата и сред жените / най- често непушачки!/. Тютюнопушенето се явява основен рисков фактор, но работата във вредна среда също не е за подценяване / азбест, никел и др. /, фамилна обремененост. При суспекция диагнозата трябва да бъда потвърдена с помощта на няколко различни изследвания: след обстоен преглед и проведено рентгенологично изследване, лекарят може да прецени нуждата от компютърна томография / КТ/ за по-прецизна оценка на белите дробове. Ако от образното изследване се установи съмнително образувание нашите пулмолози ще преценят нуждата от провеждане на извазивно изследване- фибробронхоскопия с вземане на биопсия от съмнителния участък, както и бронхоалвеоларен лаваж.
Ако жена ви ви казва, че спирате да дишате по време на сън и хъркате, имате дневна сънливост и ви се е случвало да заспивате зад волана или докато гледате ТВ през деня, то вие може да имате Сънна апнея. Можем лесно да ви насочим за провеждане на допълнителни изследвания, които да потвърдят диагнозата и да предпишем съответното лечение.
Прегледите се извършват от:
Д-р Aйшегюл Дурмушева
Д-р Венцислав Димитров
Често задавани въпроси (FAQ) за пулмология и грип
Пулмологията е медицинска специалност, която се занимава с диагностика и лечение на заболявания на белите дробове и дихателната система.
Грипът е вирусна инфекция, която може да засегне дихателните пътища и да доведе до сериозни усложнения, особено при хора с хронични белодробни заболявания.
Ето пет често задавани въпроса, свързани с пулмологията и грипа, заедно с техните отговори.

1. Как грипът засяга белите дробове и дихателната система?
2. Какви са симптомите на грип и как да ги разпознаем?
• Висока температура
• Кашлица (суха или продуктивна)
• Болки в гърдите
• Болки в мускулите и ставите
• Умора и слабост
• Задух и затруднено дишане (особено при хора с белодробни заболявания)
• Главоболие и възпалено гърло
Грипът може да бъде объркан с настинка или други респираторни инфекции, но е важно да се обърнете към лекар, ако симптомите се влошават или ако имате затруднения с дишането.
3. Какви са рисковете от грип за хора с белодробни заболявания?
• Обостряне на симптомите на съществуващото заболяване (задух, свирене при дишане или кашлица)
• Пневмония, която може да бъде животозастрашаваща
• Респираторна недостатъчност, ако белите дробове не могат да осигурят достатъчно кислород
• Дехидратация и сърдечни проблеми, които могат да се влошат от съпътстващата инфекция
Затова е изключително важно хората с белодробни заболявания да се ваксинират срещу грип и да следват препоръките на своите лекари.
4. Как да се предпазим от грип и какво да направим при първи симптоми?
• Ваксинирайте се срещу грип всяка година, особено ако имате хронични белодробни заболявания.
• Избягвайте контакт с болни хора, особено в периодите на грипни епидемии.
• Мийте ръцете си редовно и избягвайте да докосвате лицето си.
• Покривайте устата и носа си с кърпа или лакът, когато кашляте или кихате.
• Поддържайте здравословен начин на живот с добра хигиена, балансирана диета и редовни упражнения, за да укрепите имунната си система.
Ако усетите първите симптоми на грип (температура, кашлица, болки в гърдите) е важно да се консултирате с лекар. Той може да ви предпише антивирусни лекарства, които, ако бъдат взети в ранния етап на заболяването, могат да намалят тежестта на симптомите и риска от усложнения.
5. Какви лекарства се използват за лечение на грип при хора с белодробни заболявания?
• Антивирусни лекарства като оселтамивир (Тамифлу) или занамивир (Реленза), които могат да намалят продължителността на симптомите, ако се започнат в първите 48 часа след появата на симптомите.
• Лекарства за облекчаване на симптомите, като парацетамол или ибупрофен за намаляване на температурата и болките в тялото.
• Бронходилататори (например салбутамол) за облекчаване на свиването на дихателните пътища и подобряване на дишането.
• Кашлични средства или антибиотици, само ако има бактериална инфекция като усложнение (например пневмония).
Лекарят може също така да препоръча хоспитализация в по-сериозни случаи, ако има риск от усложнения като респираторна недостатъчност или пневмония.
Заключение:
Грипът може да бъде сериозен проблем за хора с хронични белодробни заболявания, като астма и ХОББ, и е важно да се предприемат превантивни мерки като ваксинация и редовно наблюдение на здравословното състояние. При първи симптоми на грип трябва да се консултирате с лекар, за да получите адекватно лечение и да предотвратите усложнения.
Медицински център БМЕД
Нашият процес на лечение
Медицински център БМЕД – Пулмология

Запазване нa час
Първичен преглед
БМЕД.
Вторичен преглед
и промяна в състоянието
Резултат
Медицински Център БМЕД.
Специалности
Защо да изберете нас?
Не сте намерили отговора? Свържете се с нас.
По телефона или чрез и-мейла.
Локация
Контакти
M: +359 878 333 400
Работно Време
Събота: 09:00 - 13:00ч