УНГ

Сънна Апнея – Как да разберете дали страдате от сънна апнея?

Ако хъркате шумно и постоянно се чувствате сънливи и отпаднали, е възможно да имате сънна апнея.

Въпреки широката си разпространеност, това заболяванe все още не е много популярно в България и често се пропуска дори от опитни лекари.

Сънна Апнея

Препоръчителни стъпки:

1. Направете консултация с лекар УНГ или пулмолог
2. Попълнете въпросник за сънна апнея
3. Направете полисомнографско изследване
4. При потвърждение - обсъдете възможни лечения като CPAP терапия

Какво е сънна апнея?

Сънната апнея е заболяване свързано с повтарящи се епизоди на продължително спиране на дишането по време на сън.

За да определим дадено респираторно събитие по време на сън като сънна апнея, трябва да наблюдаваме едновременна проява на два клинични показателя – спиране на дишането за поне 10 сек., последвано от десатурация (или намаляване на количеството кислород в кръвта) от над 4%.

За установяване на заболяването се използват специални устройства измерващи/записващи тези и още няколко показатели по време на сън.

Сънната апнея засяга над 10% от възрастното население. От сънна апнея страдат най-често мъже (един на всеки 10), но не е рядкост заболяването да се прояви и при жени, особено в напреднала възраст. При пациенти страдащи от хипертония, сърдечна аритмия и захарен диабет заболеваемостта от сънна апнея достига до 50%.

Фактът, че заболяването е сравнително ново, субективността на повечето му симптоми, които са въпрос на лична оценка и усещане, са основните причини сънната апнея да остава недиагностицирана и нетретирана в над 80% от случаите. Тази тенденция сама по себе си е изключителна опасна. Сънната апнея е и сред водещите рискови фактори за инфаркт, инсулт, както и нарушения в паметта достигащи дори до деменция.

Видове сънна апнея

Сънната апнея се дели на два основни вида според причините за възникването й:

1. Обструктивна Сънна Апнея (ОСА)- Характеризира се с повтарящи се и продължаващи повече от 10 секунди прекъсвания (апнеи) или намалявания (хипопнеи) на дихателния поток по време на сън. При обструктивната сънна апнея спирането на дишането по време на сън се дължи на механично блокиране на дихателния поток, най-често в следствие на отпускане на съединителната тъкан изграждаща горните дихателни пътища (в областта на носоглътката). Друга честа причина за поява на ОСА е наднорменото тегло – увеличеният индекс на телесни мазнини в комбинация с по-голяма обиколка на врата увеличават шанса от възникване на сънна апнея в следствие чисто физическо притискане на тъканите водещо до свиване/затваряне на дихателните пътища.
2. Централна Сънна Апнея (CSA) - представлява нарушение на дишането по време на сън, характеризиращо се с повтарящи се пълни или частични дихателни паузи (апнеи и/или хипопнеи), когато мозъкът не изпраща правилни сигнали към мускулите, контролиращи дишането. Централната сънна апнея е значително по-рядко срещана и по-трудна за третиране в сравнение с обструктивната апнея. Причината за ограниченото дишане по време на сън при този вид апнея е в липсата на правилен дихателен сигнал от дихателния център (намиращ се в мозъка) към дихателната мускулатура, или диафрагмата и за разлика от обструктивната сънна апнея, се съпътстват от липса на дихателни усилия.

Ако разпознавате повечето от тези симптоми, незабавно потърсете медицинска консултация:

Дневни Симптоми
1. Постоянна умора и дневна сънливост
2. Сутрешно главоболие
3. Трудна концентрация
4. Раздразнителност и промени в настроението
5. Влошен метаболизъм
6. Заспиване зад волана
Нощни Симптоми при Сънна Апнея

Много от оплакванията в ежедневието и нощите на пациентите ги водят в кабинет по УНГ болести. Обстойната диагностика може да докаже синдром на Обструктивна сънна апнея (ОСА).

Рискови фактори за развитие на ОСА

1. Наднормено тегло

Наднорменото тегло често води до физическо притискане на дихателните пътища, което може да доведе до пълно или частично блокиране на движението на въздуха от и към белите дробове.
2. Наследствена обремененост

Често сънната апнея се унаследява – възможно е да сте наследили естествено тясно гърло или големи сливици, които да блокират дихателните пътища.
3. Пол

Мъжете са два пъти по-предразположени към заболяването от жените
4. Възраст

С възрастта шансът за поява на сънна апнея поради физическото отпускане на тъканите се увеличава. Това важи и за жените особено след настъпване на менопаузата.
5. Цигари и алкохол

Алкохолът има естествената функция да отпуска мускулатурата на горните дихателни пътища, което увеличава шансът от физическото им блокиране, а тютюнопушенето може да въздейства негативно на възпалителните процеси и количеството секрети, задържащи се в горните дихателни пътища.
6. Анатомични изменения и алергии

Затрудненото дишане през носа вследствие алергии или анатомични изменения увеличава шанса от поява на сънна апнея.

Въпреки, че човек не може да повлияе върху естествената си предразположеност към заболяването сънна апнея, той може да контролира много фактори, увеличаващи/намаляващи риска от възникването му. Диетата, както и ограничението на приема на алкохол и тютюневи изделия, могат да повлияят положително върху обструктивната сънна апнея и да намалят индекса на хора близки до нормата от 5 апнеи  на час.

Сънна Апнея Симптоми

Диагностика на сънна апнея

Сънната апнея се установява с помощта на специални диагностични устройства, които следят и записват редица сигнали, индикиращи наличието на заболяването. За да определим едно респираторно събитие по време на сън като апнея, то трябва да наблюдаваме спиране на дишането за поне 10 сек., последвано от намаляване на количество кислород в кръвта с поне 4%.

Устройствата, които се използват за диагностика записват тези и множество допълнителни сигнали, които помагат на специалиста по медицина на съня да определи типа и сериозността на заболяването.

Вариантите за изследване за сънна апнея са два – изследване в домашни условия и изследване в болнична среда. В нашето съвремие устройствата за домашно изследване са напреднали до толкова, че позволяват следенето на повечето сигнали и множество показатели в комфорта на собствения ви дом (сигнали, които по принцип се изследват в болница). При по-естествени условия за сън в позната и удобна среда.

Болничното изследване (Полисомнография) се извършва под медицинско наблюдение и позволява по-детайлно проследяване на всички параметри. Дава възможност за незабавна медицинска намеса при нужда.

Диагностика на сънна апнея

Лечение

Основен метод за лечение е CPAP терапията (Continuous Positive Airway Pressure). Той представлява апарат, който подава постоянно позитивно въздушно налягане през маска и държи дихателните пътища отворени по време на сън. Съвременните  CPAP апарати представлява малък, прецизен компресор изключително компактни, тихи и прецизни в работата си. Mаските за CPAP терапия са изработени от иновативни материали, за да предоставят максимален комфорт на ползвателя по време на сън.  

Оперативно лечение –

Увулопалатофарингопластика (UPPP)
Отстраняване на сливици и аденоиди
Корекция на девиирана носна преграда
Бариатрична хирургия при тежко затлъстяване

Дентални приспособления:

Специални устройства, които държат долната челюст изместена напред
Помагат за поддържане на отворени дихателни пътища

Алтернативно лечение – налични са множество алтернативни методи за справяне със сънната апнея, като щипки против хъркане и други приспособления, които за съжаление не работят. Намаляването на рисковите фактори и предпоставки за сънна апнея е единственият начин за пациенти с индекс близък до нормата от 5 апнеи на час. Поведенчески промени:

Отслабване при наднормено тегло
Странично положение при спане
Избягване на алкохол и седативи
Спиране на тютюнопушенето
Позиционната терапия-друг метод, който може да послужи на хора с нисък индекс да намалят показателите още повече, тъй като понякога сънната апнея се проявява по-често при определени позиции на тялото по време на сън. Препоръчителен е редовен режим на сън.

Последици и усложнения от нетретирана сънна апнея

Последиците от нелекуването на сънната апнея могат да бъдат доста и достатъчно сериозни. Заболяването е сред основните рискови фактори за възникването и прогресирането на сърдечни аритмии и други сърдечносъдови заболявания, артериална хипертония (високо кръвно налягане), сърдечна недостатъчност, инсулт, диабет тип 2, чернодробни проблеми, депресия, проблеми с паметта, водещи дори до деменция. Повишен е рискът от катастрофи поради сънливост.

Важно е сънната апнея да бъде диагностицирана навреме чрез полисомнография (изследване на съня) и да се започне подходящо лечение, тъй като нелекуваното състояние може да доведе до сериозни здравословни проблеми.

Факти и цифри

Около 10% от всички мъже и 5% от всички жени страдат то сънна апнея.
26% от всички хора на възраст между 30 и 70 години страдат от сънна апнея.
Едва 80% от болните от сънна апнея биват диагностицирани.
Сънната апнея увеличава риска от сърдечна недостатъчност с 140%.
На сънната апнея се дължат 20% от сериозните пътно транспортни произшествия.
Сънната апнея е причина №1 за заспиване зад волана.
д-р Зекерия Батмаз

Как да разпознаем и лекуваме сънната апнея? – Д-р Зекерия Батмаз | ⠿ МЦ БМЕД

Запезете час в Superdoc.bg

Всички статии за УНГ

Можете да запазите час в

Медицински център БМЕД

УНГ

Други свързани статии