Какво е исхемична болест на сърцето(ИБС)?
Исхемичната болест на сърцето (ИБС) е едно от най-честите сърдечни заболявания и се дължи на стесняването на коронарните(сърдечните) артерии. Както се подразбира по името му, това е заболяване, при което настъпва исхемия на миокарда на сърцето, тоест недостатъчна кислородна доставка до мускула на сърцето. Стесняването им намалява притока на кръв и е в резултат на атеросклеротични плаки, натрупани по стените на съдовете.

Световната здравна организация
Исхемичната болест на сърцето е една от най-честите причини за смърт както в България, така и в цял свят!
Кои са рисковите фактори за ИБС?
Исхемичната болест на сърцето се среща най-често при хора с наднормено тегло, висок холестерол, високо кръвно налягане, пушачи, захарен диабет и фамилна обремененост за ИБС. Мъжете страдат от коронарна сърдечна болест по-често от жените.
Как се поставя диагнозата?
Заболяването може да се развива безсимптомно в продължение на години. Най-честите признаци са гръдна болка, която се разпространява към шията, ръцете и гърба, задух при физическо натоварване. Болката в епигастриума също често се асоциира с исхемична болест. Сърцебиенето също може да съпровожда гореописаните симптоми.
Диагнозата се поставя след преглед, лабораторни изследвания, ехокардиография, ЕКГ и при наличие на показания пациентите се насочват за коронарография или скенер на коронарните артерии в зависимост от изчисления риск.

Над половината засегнати от сърдечно-съдови заболявания не подозират за болестта, а редовната профилактика може да бъде животоспасяваща.
За да разберете дали имате исхемична болест на сърцето, е важно да се консултирате с Кардиолог.
Д-р Огуз Батмазоглу
Кардиолог
Запезете час в Superdoc.bg